Mantıksız Korkularınızın Üstesinden Gelin ve Güçlü Olun

Korkuların mantıksız olduğunu bilsek de zaman zaman onlara yenik düşebiliyoruz. )Sözgelimi havaalanına gitme korkusu ya da yardım istememe korkusu vb.) Korkunun az miktarı önlem alınmasına ve harekete geçilmesini motive ettiği için yararlı olsa da, büyüyen korku sadece engelleyicidir.


Bu yazımızda mantıksız korkular yaşamımızı nasıl etkiler ve başarılı olmamızı nasıl sabote eder konularında yaptığımız araştırmadan derlediğimiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz.
Korkular fiziksel sağlığımıza zarar verebildiği gibi, hayatımızı istediğimiz gibi yaşamamızı da engeller. Yazımızda korkunun bize neye mal olduğunu gözden geçirdikten sonra, korkularımızla nasıl savaşabileceğimiz konusundaki pratik önerileri sizinle paylaşıyoruz.


Mantıksız Korkuların Hayatımıza Etkileri


Mantıksız korkuların ortak yanı, onları göz önüne almaktan kaçınmamız olabilir. Çoğu zaman mantıksız korkularla yüzleşmeye istekli değiliz. Onlarla yüzleşirsek kendimizi yetersiz, zayıf ya da akılsız gibi hissedeceğimizi düşünürüz. Çünkü bu korkular herkesin yapabileceği kolay şeyleri dahi yapmamıza engel olmaktadır. Bu yüzleşmekten kaçınma duygusu, içimizdeki korkuyu güçlendirir. Korku, olumsuz duygulardan beslenerek büyür. Korkulardan korunmak için aşağıdaki yollara başvurabiliriz.

 • Korkuyla Yüz Yüze Gelmekten Kaçınmak

Korku duygumuzla karşılamamak için partilerden, yeni işlerden ya da yeni deneyimlerden uzak durmayı tercih edebiliriz.

 • Korkuya Sebep Olan Şeyin Gece Bizi Yakalayacağını Düşünmek

Bunun sonucunda da uyumaktan kaçınmaya başlarız.

 • Stres nedeni ile hasta hissetmek

Stres ve korku nedeni ile yanlış karar verebiliriz. Söz gelimi, gereğinden çok daha fazla alkol tüketmek, bolca çikolata yemek vb. bizi daha iyi hissettirdiği için uzayıp giden mazeretler listesine uyduğumuz için sağlığımız bozulabilir.

 • Yetersiz Hissetmek

Stres bize çok fazla yük yüklediği için, zihnimiz negatif düşüncelerle dolup taşar ve kendimizi yetersiz hissederiz. İşin gerçeği güvensizlik duygusu, pek çok insanın yaşamının her sahasında başarılı olup olmaması üzerine direk olarak etkili olmaktadır.

 • Sosyal Olaylara Diğer İnsanlar Kadar Katılım Gösterememek

Bu durum çevrede, kaba ve kibirli bir insan gibi görünmemize neden olabilir. Korkular nedeni ile profesyonel ya da kişisel hayattan kendimizi izole edebiliriz.

 • Güçsüzlük Hissetmek

Açıkça ortaya çıkan bir durum da, korkuların kendimizi güçsüz hissetmemize sebep olduğudur. Korkularla mücadele eden ve acı çeken kişi güçten düşer. Mantıksız korkular insanların potansiyellerinden daha az kazanmasına, aşk hayatlarında başarısız olmalarına, hobilerini keyifli şekilde yapamamalarına, daha az seyahat etmelerine sebep olur. Korkular bireylerin kişisel ya da profesyonel başarılarını olumsuz etkiler.

Korku İle Mücadele Etmek Neden Gereklidir

Korkumuzla başa çıkmazsak, hayatımızı gereğince yaşayamayız. Sözgelimi uçak yolculuğundan çok korkan bir birey, partnerini havaalanına dahi götüremeyebilir. Çok uzun zamandan bu yana mesleğinde başarılı olmuş bir kişi, toplum önünde konuşmaktan kaçındığı için problem yaşayabilir. Yardım istemekten çok korktuğu için yardım isteyemeyen birisi, her şeyi tek başına yüklendiği için gerektiği kadar verimli olmayabilir.

Bütün bu ve benzeri korkular ortadan kaldırılabilir. Fakat bunun için öncelikle korkuyla savaşmak gerektiğini, içtenlikle kabul etmek gerekir.

Korkularımızla Savaşmanın Yararları

Hayatımızda düşünce ve eylemlerimizi yıllardır etkisi altına alan birtakım şeyleri değiştirmemiz gerektiğini düşündüğümüzde bunu imkansız gibi görebiliriz. İlk önce bunu neden yapmamız gerektiğini kavramalıyız. Değişimin bize getireceği kazancın yeterince büyük olduğuna inanmamız gerekir.

Yaşamınıza geri gidelim ve bu korkunun size engel olduğu bütün durumları hatırlayalım. Korkuyu gerçekten hatırlamak çok acı verici olabilir. Büyük bir ihtimalle kalbiniz çarpar, nefes alış verişiniz değişir, omuzlarınız yukarı kalkar vb. Korku vücudumuzda fiziksel bir değişime neden olur.

Mantıksız korkularımızı ortadan kaldırdığımızda önümüze yeni fırsatlar çıkar. Bu fırsatları yakalamak konusunda başkalarının ne diyeceğine aldırmadan daha becerikli olabiliriz. Bu fırsatlar şunlar olabilir:

 • Yeni hobiler etmek,
 • Yeni yerlere seyahat etmek,
 • Yeni fırsatların farkına varmak,
 • İş hayatında daha fazla başarı elde etmek,
 • Daha fazla maddi kazanç sağlamak,
 • Finansal açıdan daha güvenli olmak,
 • Daha mutlu olmak,
 • Daha sağlıklı olmak,
 • Daha kendine güvenli olmak vb.

Kolayca anlaşılacağı gibi bu liste daha da uzayabilir. Şimdi mantıksız korkulardan kurtulmak için neler yapabileceğimize bakalım.

Mantıksız Korkularımızla Nasıl Başa Çıkabiliriz

Korkumuzla savaşmada ve yaşamdan isteklerimizi elde etmemize yardım edebilecek bazı pratik fikirler şunlardır.

Bazı insanlar, korkunun neden başladığını araştırıp öğrenmek ister. Diğer gruptaki insanların istediği tek şey ise korkunun nasıl başladığı vb. ayrıntılar değil, bir an önce bu korkulardan kurtulmaktır.

Sizin için önemli ise, öncelikle korkularınızın neden ve nasıl başladığını araştırın. Korku ilk kez yaşamımıza girmeye başladığında, onun pek farkına varmıyoruz. Bu güçlü olumsuz duygu, ancak birkaç kez tekrar ettikten sonra durumun bilincine varırız. Böylece korku biz daha farkına varmadan kısa sürede içimizde büyüyerek güçlenir.

Bu arada, fiziksel olarak kalbimizin hızlı attığını, nefesimizin daraldığını, ellerimizin titrediğini ve cildimizdeki kızarıklığı ilk kez ne zaman fark ettiğimize dikkat edelim. Bu fiziksel tepkileri vererek, aslında korkuyla başa çıkmanın otomatik bir yolunu yaratırız. Genellikle hatta her zaman, olaylara beynimizin anlamlandırdığından çok daha fazla anlam yükleriz. Anlam yükleme işini kalbimizden ve duygularımızdan bekleriz. Bunun sonucunda da olayın gerçekte olduğundan çok daha berbat bir versiyonu ortaya çıkar.

Duygularımızı ve hislerimizi nasıl ortadan kaldırabileceğimizi öğrenirsek, vücudumuzun verdiği tepkileri değiştirebiliriz. Söz gelimi topluluk karşısında konuşma korkusunu yenen kişiler işin başında, korkunun boğazlarını fiziksel olarak kapattığını söylemektedir.

Korkunuzla Savaşma Yöntemleri

Bu konuda uzmanların önerdiği yöntemler oldukça fazladır. Bu makalede sadece birkaç tanesinden söz ediyoruz.

 • Neden Muhteşem Biriyim

Neden harika biri olduğunuz hakkında 2 sayfa el yazısı ile bir rapor hazırlayın. Bu belgede başarılarınız ve üstesinden geldiğiniz zorluklar bulunmalıdır. Bu yazıda bahsedilen bütün eylem ve duyguların olumlu olması gerekir.

 • Duygularınızın Resmini Yapın

Mantıksız korkunun otomatik bir düşünce süreci olduğunun farkına varırsak, daha farklı bir şekilde düşünmemiz ya da hissetmemiz gerektiğini de görmeye başlarız.

Bu teknikte eylemlerinizin, düşüncelerinizin ve duygularınızın birbirine bağlantılı olduklarını göstermek için eylemlerin, düşüncelerin ve duyguların aralarına birer ok yerleştirin. Daha sonra da bu okları kendinizi yukarı çekmek ve pozitif düşüncelere odaklanmak için kullanın.

 • Bazı Şeyleri Değiştirmeniz Gerektiğini Kabullenin

Değişmek göründüğünden çok daha zor olabilir. En zor şey de herhangi bir konu hakkında sahip olunan inancın değiştirilmesidir. Değişimin gerektiğini kabul etmek, aynı zamanda bu durumun sorumluluğunu üstlenmek anlamına gelir.

Daha sonra en az 2 hafta boyunca olumsuz korku düşüncesini kafanızda oluşturmayacağınıza karar verin. Bu aşamada zihninizde belirlenmeye başlayan olumsuz düşünceye ‘’ Hayır, senin durmanı işitiyorum ‘’ demeniz yeterlidir.

İlk 2 hafta geçtikten sonra, kafanızda duymayı istediğiniz yeni bir düşünce biçimi seçin. Bunlar ‘’ Beni korkutan durumlarla baş edebilirim. ‘’ ya da ‘’Kendi bildiğimden de daha güçlüyüm.’’ gibi düşünceler olabilir.

Başarısız olduğunuzda hiçbir zaman kendinizi azarlamayın. Azarlamak, kafanızda oluşmasına izin verdiğiniz bir başka olumsuz düşünce grubudur. Böyle bir durum hissettiğinizde, en baştan ‘’Neden Muhteşemim’’ bölümünden başlayın.

 • Kelimelerinizi Özenle Seçin

Pek çok kişi bu işe başlarken ‘’Çok zor olacak’’ kelimeleri ile başlıyor. Şunu unutmayın, korkunuza güç veren düşünce bütün gücünü sizden alır. Bu nedenle korkunuzla baş edebilmek için hedefinizi nasıl ifade edeceğinizi dikkatlice seçin. ‘’ XXX konusunda başarıya ulaştığımı hatırlıyorum. Bu olay bana hissettiğimden çok daha yetenekli olduğumu hatırlatıyor.’’ gibi kelime kalıpları seçebilirsiniz.

 • Kontrol Gücünün Sizde Olduğundan Emin Olun

Şurası bir gerçek ki, düşünce ve hislerimizi sadece biz kontrol edebiliriz. Evet, çevredeki insanlar bizi etkileyebilir, ama bu sadece biz onlara izin verirsek, gerçekleşir. Bu satırları bir daha okuyun ve şu anda istediğiniz her şeyi düşünme ve hissetme hakkınız olduğunu kavrayın.

 • Kendiniz İçin Fiziksel Hatırlatıcılar Oluşturun

Kendi korkunuz üzerinde çalışarak, korku ile savaşmanıza yardımcı olacak nesneler düşünün.

Sözgelimi kalabalık önünde konuşmaktan korkan bir birey, konuşması gereken nesnenin mikrofon değil telefon olduğunu hayal edebilir. Bu tip fiziksel değiştirmeler pek çok kişiye yardımcı olmaktadır.

İşyerinde başarılı olmak isteyen bir kişi daha önce hazırladığı ‘’Neden Muhteşemim’’ yazısında kullandığı kelimeleri bir etiket bulutu olarak masasına ya da görünür bir yere sabitleyebilir. Bunları yaparak, günlük olumsuz alışkanlıklarımızı kırabiliriz. Sorunun üstesinden gelebileceğimizi gösteren görsel ipuçlarını etrafımızda bulundurmak çok yararlıdır.

 • Fiziksel Destek Alın

Sevdiğiniz bir müzik, çevrenizdeki eşyalar hatta ortamdaki koku sizi etkileyebilir. Sizi canlı ve mutlu hissettiren müziği bulun. Pozitif hissetmek için aromaterapi yağlarını kullanın. Hatta kendinizi daha iyi hissettiğiniz çalışma ortamınızı ya da giysilerinizi belirleyin.

Bunlar fiziksel olarak değiştirebileceğimiz faktörlerdir. Bu değişiklikler, duygusal olarak güçlenmemize yardımcı olur.

 • Bu İşte Yalnız Olmayın

Yardım isteme korkusu, çok yaygın bir düşüncedir. Bu nedenle insanlar ciddi bir mücadele vermek zorunda kalabilir. Ne olursa olsun, hepimizin diğer insanlara ihtiyacı vardır. Dar görüşlü ve tek yönlü düşünmediğimiz için buna gerek olmadığını zannetsek de, işin aslı herkesin birbirine ihtiyacı olduğudur. Bu nedenle korkunuzu güvendiğiniz bir arkadaşınız, meslektaşınız ya da sevdiğiniz biriyle paylaşın. Böylece daha güçlü olursunuz. Korkunuzu paylaştığınızda, sevdikleriniz de size nasıl yardımcı olabileceklerini bilirler.

 • Korkuyu Fiziksel Olarak Algılayın

Bir korku onu kabul etmeye başlamamızla birlikte artmaya başlar. Vücudumuz bu duruma belli bir tepki verir ve biz davranışı kabullendikten sonra bu fiziksel tepkiler alışkanlık haline gelir. Aslında korkunun içimizden gelen bir tepki olduğunu fark ettiğimizde, korkuya meydan okumak için bedenimizi kullanabiliriz.

Duruş şeklimiz, nefes alma şeklimiz hatta konuşma şeklimiz, hem çevremizdeki insanları, hem de bizi çok etkiler. Söz gelimi kalabalık karşısında konuşmaktan korkan birinin duruşu ile özgüveni yüksek, rahat bir kişinin duruşunu ve konuşma tarzını karşılaştırın. Daha sonra bunlardan beğendiğinizi seçerek kendiniz üzerinde uygulayın.

Korkuların üstesinden gelmek konusunda kullanılabilecek pratik yöntemleri bu yazıda sizler için özetledik.

Yorum: İçinizdeki Korku Hissinden Kurtulmanızı Sağlayacak 9 Yöntem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Giriş Yap

oldukca.net'e Hoşgeldin

Üye olmanın avantajlarını yakala.
Bize Katıl